سپتیک تانک

 1. مخزن
 2. /
 3. سپتیک تانک

سپتیک تانک ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی است که تصفیه بیولوژیکی با کمک باکتری های بی هوازی در آن انجام می‌پذیرد. با یک جا نشینی انسان ها و هم چنین رشد روز افزون جمعیت بحث جمع آوری زباله و فضولات انسانی به بحث مهمی تبدیل شده تا به امروز که برای این معضل برخی از اصناف مثل هتل‌ها و آشپزخانه‌ها و مجتمع‌های مسکونی و… را مجبور کردند که از سپتیک تانک در سیستم تخلیه فاضلاب خود استفاده کنند. در این مقاله می خواهیم به این موضوع اشاره کنیم.

سپتیک تانک کامپوزیتی

محصولات این دسته

توضیحات

سپتیک تانک مخزن یا یک تانک زیر زمینی است که به واسطه طراحی خاصش تمامی جامدات را به مایع رقیق ‌تبديل می‌کند. همچنین مانند سطل آشغال از پراکندگی جامدات درون خاک و گرفتگی سوراخ‌های چاه جذبی جلوگیری كرده و  تمامی جامدات درون پساب فاضلاب خروجی از ساختمان را تجميع مي‌كند. سپس از طریق فعالیت باکتری‌های بی هوازی، که درون لایه‌های مختلف لجن کف سپتیک فاضلاب موجود بوده و در حال رشد و تکثیر هستند، به مایعی روان تبدیل می‌شود. این مایع براحتی درون سوراخهای چاه فاضلاب جذب خواهد شد. در اين مقاله با کاربرد سپتیک تانک آشنا خواهید شد و اطلاعاتی جهت خرید سپتیک تانک از شراکت معتبر و قیمت سپتیک تانک کامپوزیتی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

انواع سپتیک تانک

تانک‌های سپتیک تانک را معمولا از نظر جنس مخازن به چهار دسته تقسیم بندی می‌کنند. اگرچه فرآیند تصفیه آنها با یکدیگر مشابه است، اما هرکدام دارای مزایا و معایبی از نظر هزینه خرید، سهولت در  نصب و بهره برداری، سرعت ساخت، دوام، سطح آب بندی و مقاومت استاتیکی بدنه هستند.

 1. سپتیک کامپوزیتی فاضلاب فلزی
 2. سپتیک پلی اتیلن
 3. سپتیک فایبر گلاس
 4. سپتیک بتنی

شرکت توانمند مخزن وان، اقدام به ساخت تانک سپتیک کامپوزیتی به صورت یکپارچه یا مادولار کرده است. این نوع مخازن فاضلاب از بهترین انواع آن برای استفاده در صنایع است. سپتیک فاضلابی فایبرگلاس که دارای دو نوع یکپارچه و مادولار (مدولار) هستند، بر اساس فضای موجود نیز قابلیت ساخت دارند. فایبرگلاس به کاربرده شده در تولید این مخازن، طبق استانداردهای روز دنیا بوده، و قابلیت ذخیره سازی فاضلاب های صنعتی و کارخانه ای را دارد.

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن یک مخزن دو بخشه پلاستیکی دوجداره است که زمینه فعالیت باکتری‌های بی هوازی را درون خود فراهم می‌کند. این سیستم با گرم داشتن دمای درونی مخزن، به زاد و ولد باکتری‌ها کمک می‌کند. با رشد و فعالیت باکتری‌های هوازی، قاضلاب و جامدات خروجی ساختمان‌ها به مایع تبدیل می‌شوند. در واقع وظیفه تانک سپتیک رفع گرفتگی لوله‌ها است. این مخازن سپتیک جایگزین بسیار خوبی برای مخزن سپتیک بتنی هستند چرا که قیمت پایین تری دارند. همچنین مواد شیمیایی و دیگر سیالات باعث خوردگی این مخازن نمی‌شود و آن‌ها را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. در نتیجه خاک و گازهای موجود در فاضلاب تاثیری بر روی این مخازن ندارد.

سپتیک تانک فایبرگلاس

با به کارگیری مخزن سپتیک فایبرگلاس از حداکثر فضای مورد نظر خود استفاده می‌کنیم و این مزیتی بزرگ است. تولید این مخزن به شکل دمونتاژ در کارخانه و مونتاژ در محل است. به همین دلیل هزینه حمل ارزان ولی هزینه سرهم کردن بالای دارد. از معایب این مخزن می‌توان به هزینه بالای آن اشاره کرد. علاوه بر قیمت بالای خود مخزن، شما نیاز به فراهم کردن یک نگهبان برای ایمنی بیشتر نیز هستید که خود هزینه بر است. ضخامت بدنه سپتیک تانک فایبرگلاس 10 میلیمتر و ضخامت آن در قسمت بالایی 12 میلیمتر است.

سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک بتنی به دلیل قدیمی بودن کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مخزن به دو صورت درجا و پیش ساخته تولید می‌شود. مخزن سپتیک بتنی درجا، بر طبق نقشه با مصالحب نظیر آجر و سیمان تیپ 5 و ایزوگام، توسط کارگر ساخته می‌شود.تانک سپتیک پیش ساخته نیز به دلیل سنگین بودن نهایتا تا 15 مترمکعب قابل تولید در کارخانه است. به دلیل خوردگی سیمان تیپ 5 امروزه این مخازن به ندرت استفاده می‌شوند.

اجزای سپتیک تانک

مخازن سپتیک، مانند هر مخزن دیگری، جهت انجام عملکرد درست مخزن، نیازمند اجزایی هستند. انواع مختلف سپتیک تانک‌ها متشکل از اجزای زیر هستند.

نصب سپتیک تانک

 • ورودی فاضلاب: با استفاده از یک لوله و بافل، عملکردی شبیه به سیفون دارد.
 • مخزن اولیه: این مخزن، حدود 70 درصد از حجم کل مخزن سپتیک را شامل می‌شود.
 • مخزن ثانویه: 30 درصد از حجم کل مخزن، به این قسمت اختصاص داده می‌شود که در آن، مواد شناور و غیرقابل ته‌نشین جمع‌آوری می‌شوند.
 • بخش جدا کننده: این قسمت مانع از وارد شدن، لجن، چربی‌ها به داخل مخزن تصفیه‌سازی می‌شود.
 • لوله‌های ورودی و خروجی: این لوله‌ها جهت خروج گازهای تولید شده در فرایند بی‌هوازی، تعبیه شده‌اند.
 • خروجی ونت هوا: اصولا وظیفه‌ی ونت‌ها رساندن هیدروسولفورمتان به بالاترین قسمت ساختمان است. این اجزا در بخش بالایی سپتیک و به دو صورت خمیده و صاف نصب می‌شوند.
 • سیستم خروجی فاضلاب: این قسمت، جهت جلوگیری از خروج چربی به داخل چاه جذبی نصب شده است و همانند ورودی فاضلاب از لوله و بافل تشکیل شده است.

کاربرد سپتیک تانک چیست؟

کاربرد گسترده سپتیک تانک باعث شده است تا در تصفیه فاضلاب‌های خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی برای مواردی مانند زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

چربی گیر: حذف ذرات روغنی شکل به منظور حفظ شرایط فاضلاب ها و سرعت حرکت فاضلاب، جلوگیری از بسته شدن لوله و راه آب‌ها به خصوص در رستوران‌ها و آشپزخانه ها.

پاک‌زدایی: حذف ذرات بزرگ از درون فاضلاب، به منظور روان سازی و حفظ سرعت حرکت و پمپاژ فاضلاب

باتوجه به ورود پسماندهای دفعی به سیستم‌های فاضلاب شهری، وجود یک مرحله پیش تصفیه می‌تواند کمک بزرگی برای حذف این مواد از فاضلاب باشد. همچنین با اجرای این مرحله، هزینه های صرف شده جهت تعمیر و سرویس تاسیسات شبکه ها و سیستم های انتقال فاضلاب کاهش می‌یابد. از آنجایی که مخزن سپتیک قابلیت پمپ مواد با فشار بالا به درون شبکه فاضلاب را دارند، سرعت حرکت مواد با چگالی بالا را بیشتر کرده و به این  ترتیب از جا ماندن این مواد و ایجاد گرفتگی در لوله ها می کاهند.

بنابراین در کل می توان اظهار داشت که استفاده از مخزن سپتیک راهی مطمئن، کارآمد و به صرفه برای کمک به حفظ شرایط بهینه دفع فاضلاب است. به گونه ای که امروزه استفاده از آن ها برای راه اندازی مشاغلی مانند رستوران داری و شروع به کار کارخانجات صنعتی و بیمارستان به صورت یک قانون الزامی در آمده است.

مشخصات فنی سپتیک تانک کامپوزیتی

نصب سپتیک تانک کامپوزیتی برای هر مشتری، بر اساس ضوابط و شرایطی به صورت جدا تعیین می‌شود. از جمله این شرایط بزرگی، نوع و کاربری ساختمان است. مشخصات فنی مخزن سپتیک کامپوزیتی شامل اندازه های فلنج ورودی (ورودی بزرگتر از 4 اینچ ) و خروجی ( 3 اینچ یا بیشتر بر اساس نظر کارفرما)، دریچه منهول نصب شده بر روی مخزن ( منهول با قطر حداقل 60 سامتیمتر)، شکل و ابعاد مخزن سپتیک کامپوزیتی (استوانه ای، مکعبی یا شکل های خاص بر اساس سفارش کارفرما یا محدودهای محل نصب)، محل خروجی ها و ورودی (بر اساس نقشه تاسیسات محل نصب) و حجم تانک سپتیک کامپوزیتی که بر اساس میزان پس آب روزانه تعیین می‌شود.

 

عملکرد سپتیک تانک

«سپتیک تانک کامپوزیتی به طور معمول ضخامت دیواره 4 تا 12 میلیمتر دارند. سپتیک تانک کامپوزیتی استاندارد ممکن است به صورت مدولار ساخته شوند و به محل نصب منتقل گردند که حمل و نقل را تسهیل کرده و امکانحمل اینگونه سیستم ها را به زیرزمین ساختمان امکان پذیر می‌کند. برای آب بندی این مخزن از لاستیک های ویژه استفاده می‌گردد که مقاومت بسیار خوب در برابر پساب داشته و طول عمر مناسب سپتیک تانک کامپوزیتی را تضمین می‌کند.»

شرکت مخزن وان با همکاری با برترین تولیدکنندگان رزین‌های وینیل استر و پلی استر، بهترین محصول را به مشتری ارائه خواهد کرد. به این ترتیب سپتیک قادر به تحمل نوسانات شیمیایی پس آب بوده و دچار آسیب نمی‌شود. در نهایت خروجی سپتیک کامپوزیتی آب بدون آلودگی و رنگ و بو بوده و تمامی استانداردهای محیط زیست مربوطه رعایت شده است.

نقشه اجرایی سپتیک تانک

نقشه اجرایی سپتیک تانک معمولا به صورت یک استوانه یا مکعب به ابعاد 4 متر در 4متر و طول 3 تا 12 متر می باشد. اما از آنجا که هر بنا و ساختمان نیازمندی های خاص خود را دارد به طور معمول نقشه از طرف کارفرما ارائه می گردد. ساخت مخازن سپتیک با هر نقشه و ابعادی ممکن است اما باید در نظر گرفت ساخت سپتیک‌ها با طول بیشتر 12 متر معمولا توصیه نمیگردد و پیشنهاد می‌شود از چند مخزن سپتیک موازی استفاده گردد.

البته مخزن سپتیک با طول بیشتر از 12 متر فقط در پروژه‌های بسیار عظیم ممکن است مورد نیاز باشد. در طراحی نقشه سپتیک‌ها باید توجه داشت که محل مناسب برای ورودی و خروجی ها، ارتفاع ورودی و خروجی نسبت به پمپ ها و ادوات مکانیکی، تهویه مناسب و هوا رسانی مناسب به سپتیک در نظر گرفته شود.

اجزای سپتیک تانک

البته شایان ذکر است به دلیل آلودگی ورودی به مخزن سپتیک کامپوزیتی بهتر است نقشه به شکلی طرح گردد که از انتشار آلودگی جلوگیری گردد و دسترسی به محل های آلوده محدود گردد. نقشه و اجرای مناسب مخزن سپتیک موجب بهبود بهداشت محیط میگردد و از انتشار بوی بد و آلودگی جلوگیری می کند. در طراحی نقشه سپتیک‌ها صلاح است همواره از نظر کارشناسان استفاده شود. از عواملی که باعث کاهش هزینه‌ها و قیمت تمام شده این محصول میشود، طراحی مناسب و نقشه خوب است. معمولا ساخت مخزن سپتیک پس از اتمام پروژه می‌تواند هزینه‌های مضاعفی بر کارفرما تحمیل کند.

محاسبه حجم سپتیک تانک بر اساس میزان فاضلاب تولیدی

دانستن میزان فاضلاب ورودی به مخزن، کمک بزرگی به محاسبه حجم سپتیک تانک می‌کند. برای محاسبه حجم نیاز است تا برای مثال تعداد ساکنین یک واحد مسکونی،  در نظر گرفته شود و سپس با استفاده از جدول سرانه تولید فاضلاب شهری میزان حجم مخزن فاضلاب محاسبه شود.

به صورت کلی برای حجم های زیر 6 متر مکعب، حجم مخزن فاضلاب را 1.5 برابر حجم فاضلاب ورودی به آن ساخته می‌شود.

و برای حجم های بالاتر از فرمول زیر استفاده میکنند:

V=4500+0.78Q

Q = میزان فاضلاب ورودی به مخزن در شبانه روز

V = حداقل حجم سپتیک فاضلاب

که به این معنی است که حجم سپتیک برابر است با میانگین فاضلاب روزانه ساختمان ضربدر 0.78 بعلاوه عدد ثابت 4500 لیتر. یعنی برای این مخازن حداقل ظرفیت 4500 لیتر باید خالی باشد. زیرا در غیر این صورت فاضلاب در مخزن آرامش نیافته و سبب رشد ناقص باکتری‌های بی هوازی می‌شود و فاضلاب جامد به مایع تبدیل نخواهد شد.

مزایای سپتیک تانک مخزن وان

تانک‌های سپتیک در عین سادگی یکی از پرکاربردترین واحدهای سیستم آب و فاضلاب است. در این سیستم مواد درشت ته نشین شده و در کف مخزن جمع می‌شود. چربی‌ها و مواد روغنی نیز بر روی آب شناور می‌مانند. باکتری‌ها نیز در لجن انباشته شده در کف مخزن در شرایط بی هوازی بخشی از مواد آلاینده را تجزیه کرده و فاضلاب را تصفیه می‌کنند. این سیستم به صورت آماده قابلیت نصب و استفاده دارد و شامل دیواره‌هایی با استحکام بسیار بالا است. از دیگر مزایای سپتیک تانک نی‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آماده نصب
 2. مقاوم بودن
 3. جابجایی راحت
 4. نصب آسان
 5. ایمنی در خوردگی
 6. مقاوم در ترک خوردگی
 7. محافظ از محیط زیست سازگاری با آب خاک
 8. ساخت در ابعاد و شکل های مختلف
 9. مقاوم در برابر اشعه UV خورشید

معایب سپتیک تانک

مخزن سپتیک دارای معایبی نیز است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. اولین عیب سپیتک تانک سرریز شدن آب از درون آن است. مشکل دیگر بوی بد محتویات داخل مخزن است. همچنین امکان ورود مواد آلی به آب‌های زیرزمینی وجود دارد. بدنه سپتیک تانک به مرور ضعیف شده و امکان نفوذ و نشت فاضلاب از بدنه آن وجود دارد. در آخر می‌توان گفت کیفیت فاضلاب خروجی متوسط است و ممکن است با مرور زمان دچار مشکلاتی نیز شود.

مخزن سپتیک تانک کامپوزیتی یا مخزن سپتینک بتنی؟

سپتینک تانک مهترین بخش لوله کشی شما محسوب می‌شود. اگر سپتینک تانک مشکل پیدا کند باید فورا آن را تعویض یا تعمیر کنید چون می‌تواند کل سیستم لوله کشی را مختل کند. در کل هر وسیله ای زیاد دوام ندارد و باید در زمان خود آن را تعویض کرد. جایگزین کردن سپتینک تانک که چه ویژگی هایی دارد و جنس آن چیست؟ در این مقاله از مخزن 1 به بحث مزایای و معایب سپتیک تانک کامپوزیتی با مخزن سپتیک بتنی بپردازیم.

سپتینک تانک کامپوزیتی همانطور که میدانید از جنس کامپوزیت است، وزن کمتری نسبت به بتنی دارد و این باعث کمتر استفاده کردن از تجهیزات و ماشین الات برای جابجایی مخزن سپتیک می‌شود کاهش هزینه های نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری میشود. هر چند به طور کلی طول عمر مخزن سپتیک بتنی به نسبت کامپوزیت بیشتر است، با این حال، در شرایط آب و هوایی سرد، ترک خورده و نشتی می‌دهد. با وجود تمام مزایا و معایب ذکر شده، پیشنهاد ما به شما استفاده از جنس کامپوزیت است.

قیمت سپتیک تانک 

قیمت ستیک تانک کامپوزیتی رابطه مستقیم با حجم و کارایی مخزن سپتیک دارد. این گونه سپتیک با توجه به طول عمر مناسب و مقاومت محیطی خوب و عدم نیاز به نگهداری، قیمت مقرون به صرفه تر دارند. هرچند که بر اساس نیازهای هر پروژه ممکن است، مخازن سپتیک های بتنی و پلاستیکی نیز مورد توجه قرار بگیرد. مخازن سپتیک با شکل استاندارد و ابعاد مشخص قیمت های ارزانتر و کیفیت بهتری را ارائه می کنند.

مخازن سپتیک استاندارد در کارخانه تولید شده و به صورت کامل و یا مدولار نصب در محل به پروژه ارسال می‌شوند که این امر منجر به ارزان سازی محصول و افزایش کیفیت خواهد شد. البته گاهی بسته به نیاز کارفرما (عمدتا به دلیل محدودیت فضا یا طراحی های خاص) نیاز به ساخت مخازن سپتیک‌ با ابعاد یا شکل خاص است که اینگونه سپتیک‌ها به دلیل طراحی و نیاز به مواد اولیه بیشتر و ساخت قالب های خاص هزینه بیشتری در بر خواهند داشت.

بهتر است در مکانی که امکان استفاده از یک سپتیک تانک با حجم بزرگتر وجود دارد، از چند مخزن سپتیک کوچک استفاده نکنیم. زیرا این امر باعث ضرر اقتصادی می‌شود. باید توجه داشت که با افزایش حجم مخزن سپتیک کامپوزیتی قیمت آن به ازای حجم، مقرون به صرفه تر خواهد شد.

نوع مخزنطولعرضارتفاعقیمت
سپتیک تانک 5000 لیتری پلی اتیلنی 250190200تماس بگیرید
سپتیک تانک 7500 لیتری پلی اتیلنی 360 190200تماس بگیرید
سپتیک تانک 10000 لیتری پلی اتیلنی 480 190200تماس بگیرید

خرید سپتیک تانک

قیمت سپتیک تانک وابسته به عواملی مانند جنس به کار گرفته شده در مرحله ساخت است. مخزن سپتیک پلی اتیلن به مراتب ارزان تر از مخزن سپتیک بتنی و سپتیک فایبرگلاس هستند. همچنین با توجه به شرایط نابسامان اقتصادی، قیمت ارز همه روزه دستخوش تغییراتی می‌شود. از این رو قیمت مواد اولیه و اجزای به کارگرفته شده در ساخت مخازن، ثابت نیست. جهت اطلاع از قیمت سپتیک تانک کامپوزیتی با شماره 44787073-021 در تماس باشید. همچنین جهت مشاهده انواع دیگر مخزن وارد صفحه اصلی سایت شوید.

سوالات متداول

سپتیک تانک از چه اجزایی تشکیل شده است؟

تانک‌های سپتیک از بخش ورودی فاضلاب، مخزن اولیه تانک، دیواره جدا کننده، بخش شفاف سازی و بخش خروجی فاضلاب تشکیل شده است.

سپتیک تانک چیست؟

مخزنی است که در زمین دفن می‌شود و می‌تواند عمودی یا افقی و از جنس فایبرگلاس، پلی اتیلن و بتنی باشند. تانک سپتیک بمنظور تصفیه فاضلاب در حدی که چاه فاضلاب در جذب پساب دچار اختلال نگردد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نظرات کاربران

10 دیدگاه. Leave new

 • برای حدود 10 نفر چه حجمی ازین مخزن لازمه؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1401-01-08 13:25

   سلام در صورت دسترسی به آب، برای هر نفر 150 لیتر در نظر گرفته می‌شود.

   پاسخ
 • حسن پور
  1401-03-03 11:26

  سلام کدوم سپتیک تانک قیمت کمتری داره؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1401-03-03 12:26

   سلام، سپتیک تانک پلی اتیلنی قیمت مقرون به صرفه تری داره نسبت به بقیه

   پاسخ
 • مقدادی
  1401-04-12 09:38

  سلام سپتیک تانک با ضخامت 15 میلی متر میخوام نمیدونم فایبرگلاس بهتره یا پلی اتیلن مشاوره میدین؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1401-04-12 09:39

   سلام جهت دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید

   پاسخ
 • احمدی نیا
  1401-06-29 15:49

  سلام سپتیک تانک پلی اتیلن چنده و چطوری ازتون باید خرید کتم؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1401-07-19 20:48

   سلام قیمت ها روز ب روز متفاوته برای دریافت قیمت و خرید از مخزن وان میتونین با شماره های شرکت در تماس باشید

   پاسخ
 • علامی
  1401-11-26 14:52

  سلام امکان درج منهول ۶۰ سانتی روی سپتیک وجود داره؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست