1. مخزن
 2. /
 3. دریچه منهول
 4. /
 5. دریچه منهول کامپوزیت

دریچه منهول کامپوزیت

دسته‌ها: دریچه منهول

توضیحات

دریچه منهول کامپوزیت درپوش کوچکی برای چاهک‌های بازدید و یکی از ساده‌ترین و با اهمیت‌ترین تجهیزات جهت دسترسی سریع و آسان به تاسیسات زیرزمینی است. منهول کامپوزیتی اخیرا جایگزین دریچه‌های سنگین چدنی شده و احتمال دزدی را کاهش داده است. همچنین به کارگیری این درب‌ها از درب‌های بتنی و چدنی، مقرون به صرفه تر است. مفتخریم با ساخت انواع درب و دریچه کامپوزیتی، مشکل شکستگی ها و سرقت درب‌های چدنی قدیمی را در سطح معابر کاهش دهیم و از هدر رفت میلیاردها تومان سرمایه در کشور جلوگیری کنیم. در ادامه مطلب اطلاعات مفیدی درباره دریچه کامپوزیتی به شما عزیزان داده ایم. با ما همراه باشید.

مشخصات دریچه منهول کامپوزیت

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی هر روزه محصولات پلیمری جدیدی به بازار عرضه می‌شود. دریچه منهول کامپوزیت، با حفظ مقاومت و استحکام دریچه‌های قدیمی، توانسته است بر خواص مطلوب این دریچه بی‌افزاید. همچنین این دریچه‌ها از مقاومت بالایی نسبت به خوردگی نیز برخوردارند که همین امر موجب شده است که در شهرهای مختلف با هر نوع اقلیمی بتوان آن‌ها را به کار برد. مناطق مرطوب و شرجی که به دلیل رطوبت بالای هوا چدن را دچار خوردگی و زنگ زدگی می‌کنند، بر روی دریچه‌های کامپوزیتی اثری ندارند، زیرا در مرحله تولید و ساخت این دریچه، الیاف کامپوزیتی به دیگر مواد اضافه شده و در نتیجه مقاومت در برابر انواع شرایط آب و هوایی بالا می‌رود.

قیمت دریچه منهول کامپوزیت

مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی، عاملی است که باعث شده تا در محیط‌هایی که مواد شیمیایی وجود دارد، از این دریچه‌ کامپوزیتی بهره برد. آلاینده‌های مختلف و بارش باران‌های اسیدی نیز اثری بر روی درب‌های کامپوزیتی نداشته و موجب خوردگی آنها نخواهد شد. دریچه کامپوزیتی مقاومت بالایی در برابر گازهای فاضلاب، از خود نشان می‌دهد.

تولید دریچه منهول کامپوزیت

تولید دریچه منهول کامپوزیت با استفاده از فرآیند قالبگیری دستی و ماشینی انجام می‌پذیرد. منهول کامپوزیتی دارای کلاس‌های مختلفی(از 1.5 تن تا 90 تن) است و با توجه به این‌‌که در چه محلی استفاده و نصب می‌شود، کلاس آن مدنظر گرفته می‌شود. تولید ماشینی یا به اصطلاح قالب گیری گرم منهول کامپوزیتی که به صورت درب و دریچه منهول یا هندهول کامپوزیتی توسط شرکت مخزن وان تولید می‌شود، کیفیت بالاتری از محصول را برای مصرف کننده به ارمغان می آورد.

 BMC  و SMC دو ماده اولیه مهم هستند که در تولید دریچه منهول کامپوزیتی به کار می‌روند. درون این دو ماده، الیاف شیشه خورد شده وجود دارد که چیزی نزدیک به 3تا 6 میلی‌تر است و در بستری از رزین پلی استر غیر اشباع و پر کننده های معدنی قرار گرفته و تحت حرارت و فشار پخته و تولید می‌شود.

انواع دریچه منهول کامپوزیت

 • دریچه کامپوزیت GRP: شاید بتوان گفت این دریچه به نسبت باقی دریچه های کامپوزیتی، از کیفیت و مخاطبان کمتری برخوردار است. دلیل این امر کاهش استخدام آن به هنگام جذب آب و عمل انجمادی است که در دریچه صورت می‌گیرد. همچنین این دریچه‌ها ظاهر زیبایی ندارند و کیفیت کار و به طبع قیمت پایین تری دارند.
 • دریچه کامپوزیت SMC: محققان سعی کرده‌اند تا با بهبود خواص دریچه grp دریچه ای کارآمدتر تولید کنند؛ نتیجه تلاش آن‌ها دریچه منهول smc است که تا حد قابل قبولی ارتقا داده شده است. این دریچه مقاومت و طول عمر بالاتری دارد. همچنین وزن کمتر آن حمل و نقل را نیز آسان تر کرد است. همچنین به دلیل تولید در زیر دستگاه پرس و با دمای بالا، سطحی شفاف و زیبا داشته و ضخامت آنها یکنواخت است.
 • دریچه کامپوزیت BMC: اگر بخواهیم این سه دریچه را مقایسه و رتبه بندی کنیم، دریچه منهول bmc در مابین دو دریچه مذکور قرار خواهد کرد. این دریچه بیشتر در مناطق با بار ترافیکی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویژگی دریچه منهول کامپوزیت

این محصولات تولید شده به روش BMC، مقاومت مکانیکی و فیزیکی پایین تری در مقایسه با دریچه های تولیدی به روش  SMCدارند. دریچه کامپوزیت در شکل‌های متنوع و در رنگ‌های گوناگون قابلیت تولید به صورت سفارشی را دارا هستند. سبک بودن این محصول باعث راحت باز و بسته شدن درب آن می‌شود و به هیچ وجه به معنای کاهش مقاومت این محصول نیست. بلکه منهول کامپوزیتی بالاترین مقاومت را در برابر شرایط محیطی دارد و با اغلب مواد شیمیایی سازگار است. عدم بازیافت محصولات پلیمری باعث شده تا این دریچه‌ها ضدسرقت شوند.

مزایای استفاده دریچه کامپوزیتی

مزایای دریچه منهول کامپوزیتی نسبت به دریچه‌های بتنی و چدنی بسیار بیشتر است. مقاومت بالا در برابر خوردگی، فشار و سایش، استحکام مکانیکی، طول عمر زیاد و ضدسرقت بودن همگی تنها بخشی از مزایای منهول کامپوزیتی هستند. استفاده از این دریچه منهول در هر شرایط آب و هوایی امکان‌پذیر است. تمامی مزایای ذکر شده این محصول را به یک محصول بی بدیل و غیر قابل وصف تبدیل کرده است. دریچه منهول کامپوزیتی شرکت مخرن وان، با بهبود خواص مطلوب، به محصولی پرمخاطب و کارآمد تبدیل شده است.

معایب دریچه کامپوزیتی

 • قیمت بالا: قیمت این نوع دریچه به دلیل مزایای زیادی که دارد بالاتر از مدل‌هعای دیگر است. برای مثال دریچه‌های کامپوزیت SMC گران‌تر از BMC بوده و هر دوی آنها قیمت بالاتری نسبت به نوع GRP دارند.
 • مشکلات زیست محیطی: چرخه بازیافت این محصول به دلیل مواد اولیه آن چیزی در حدود 900 سال است و مشکلات زیست محیطی به دنبال دارد.
 • پیدا نشدن توسط دستگاه‌های فلزیاب در صورت مدفون شدن: این دریچه‌ها بر خلاف دریچه‌های چدنی، بتن مسلح و نانوکامپوزیت زمانی که در زیر پوشش‌های راهسازی مدفون شوند، امکان پیدا شدن توسط دستگاه‌های فلزیاب را ندارند.

ابعاد دریچه منهول کامپوزیت

این نوع از دریچه منهول کامپوزیتی بنا به مورد استفاده میتواند مختلف باشد و میتواند در ابعاد مختلفی ساخته شود.

اکثر سفارشات شرکت مخزن وان دارای ابعاد زیر بوده اند:

سایز و ابعاد دریچه منهول کامپوزیتی
طول قطر دریچه ۲۶ ۳۲٫۵ ۶۰ ۸۰ ۱۰۰

اشکال دریچه منهول کامپوزیت میتواند به شکلهای دایره، بیضی، مربع و مستطیل باشد که بنا بر نوع و شکل منهول شما نصب می‌شود.

کلاس های کاری درب های منهول
۱٫۵ تن ۱۲٫۵ تن ۲۵ تن 40 تن 60 تن 90 تن

نصب دریچه منهول کامپوزیت

لازم است تا چندین فرآیند و عملیات را، هنگام نصب دریچه منهول کامپوزیت در نظر داشته باشید. اولین مورد توجه به کلاس و شکل دریچه منهول است. سپس محل نصب باید به خوبی تمیز شود و بر اساس شکل ظاهری بتن ریزی و ترازبندی شود. در مرحله بعد باید توجه داشته باشید که قاب دریچه یا کلاف به خوبی بر سطح سیمان قرار بگیرد تا به راحتی بتوان نیرو را منتقل کرد. در آخر بازبینی نهایی انجام شده و از تراز بودن قاب درپوش اطمینان حاصل شود.

قیمت دریچه منهول کامپوزیت

قیمت این دریچه ها و منهول ها وابسته به سایز و کاربری آن میتواند متفاوت باشد. روشهای دستی، ماشینی و یا ترکیبی از روشهای ذکر شده جهت تولید درب منهول کامپوزیت به کار برده می شوند. تولید درب منهول کامپوزیتی ، به روش دستی بسیار زمان بر بوده و کیفیت نهایی سطح محدود به توانمندی اپراتور در تولید دارد. قیمت دریچه منهول کامپوزیت تولیدی به روش دسته بسته به کلاس کاری (ترافیکی یا غیر ترافیکی) از قیمت تمام شده دریچه منهول بسیار کمتر می باشد.

تولید درب منهول کامپوزیت به روش ماشینی با استفاده از مواد اولیه BMC و یا SMC صورت می گیرد. تولید درب منهول کامپوزیتی با مواد اولیه BMC جهت تولید دریچه های کامپوزیتی با کلاس کاری پایین و غیر ترافیکی به کار برده می شود. تولید درب منهول کامپوزیت با استفاده از مواد اولیه SMC جهت تولید درب های با قابلیت تحمل فشار بالا و ترافیکی به کار برده می شود. قیمت تمام شده دریچه منهول کامپوزیت با استفاده از روش SMC از قیمت تمام شده دریچه منهول کامپوزیت تولیدی به روش BMC بالاتر می باشد. به صورت کلی قیمت درب منهول کامپوزیت تحت تاثیر کلاس کاری، قطر، شکل آن ها قرار می گیرد. جهت اطلاع از قیمت دریچه منهول کامپوزیتی و یا ثبت سفارش با همکاران ما در تماس باشید. همچنین جهت مشاهده دیگر انواع دریچه منهول‌ عرضه شده توسط تیم مجرب مخزن وان وارد صفحه مربوطه شوید.

جمع بندی

دریچه منهول کامپوزیت امروزه کاربرد گسترده ای را در حوزه صنایع آب و فاضلاب ، مخابرات، برق را دارد. از جمله مزایای دریچه های منهول کامپوزیت غیر قابل سرقت بودن و سبکی وزن آنها می باشد. درب منهول کامپوزیت در سایزها و کلاس های کاری گوناگونی ساخته می شوند. درب منهول کامپوزیت بیشترین کاربرد را در حیطه صنایع آب و فاضلاب دارند. روش های گوناگونی جهت تولید درب منهول کامپوزیت مورد استفاده قرار میگرد. در این مقاله به بررسی دریچه کامپوزیتی پرداختیم و ویژگی، کاربرد و مزایای آن را برای شما عزیزان شرح دادیم. امیدواریم این مقاله مورد پسند شما واقع شده باشد.

سوالات متداول

مزیت استفاده از دریچه منهول کامپوزیتی چیست؟

به علت وجود مشکلاتی مانند سرقت دریچه‌ منهول چدنی و نیز سنگینی بیش از حد دریچه‌های بتنی، تولید کنندگان به سراغ تولید محصولی رفتند که هم ضد سرقت باشد و هم وزن پایین تری نسبت به نمونه بتنی داشته باشد. به همین دلیل، قاب و دریچه‌های منهول کامپوزیت تولید شدند.

قیمت دریچه منهول کامپوزیت وابسته به چه عواملی است؟

قیمت دریچه منهول کامپوزیت وابسته به عواملی مانند سایز دریچه، کلاس کاری و کیفیت موارد به کار برده شده در آن است.

محصولات مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاه کاربران

2 reviews for دریچه منهول کامپوزیت

 1. دریانی

  سلام دریچه منهول کامپوزیت مقرون به صرفه است؟

  • مخزن وان

   سلام دوست عزیز:) دریچه منهول کامپوزیت ارزان تر از محصولات مشابه و هم رده فلزی است و همچنین ضد سرقت است.

 2. ali

  سلام عزیز
  شما نصب دریچه منهول کامپوزیت رو نصب هم میکنید؟ میشه حتما پیام بدید؟؟

  • مخزن وان

   سلام دوست عزیز.
   بله.
   برای هماهنگی بیشتر با شماره های داخل شایت تماس حاصل فرمایید.

Add a review

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست