1. مخزن
 2. /
 3. دریچه منهول
 4. /
 5. دریچه منهول چدنی

توضیحات

شاید تا به حال به دریچه ورودی چاه‌ها دقت کرده باشید. از این دریچه‌ها به عنوان پوشش برای چاه‌ها استفاده می‌شوند و در انواع مدل‌ها و جنس‌ها در بازار عرضه می‌شوند. یکی از انواع این درب‌ها، دریچه منهول چدنی است که از جنس چدن ساخته می‌شود و قدمت آن از دریچه‌های با جنس‌های دیگر بسیار بیشتر است. چدن به آلیاژهایی از آهن، کربن و سیلیسیم گفته می‌شود که بخش اعظم آن از آهن تشکیل شده است. دریچه‌های منهول چدنی، پس از تولید در آزمایشگاه‌های معتبر مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا خواص مطلوب آن‌ها اثبات شود. این نوع دریچه منهول چدنی، برای استفاده در محیط های مختلف کاربردی است. لازم به ذکر است، این دریچه‌ها نیز دارای مزایا و معایبی هستند که ما در تیم مخزن وان، آنها را برای شما گردآوری کرده‌ایم. همچنین در این مقاله درباره عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت دریچه منهول چدنی توضیح مختصر و مفیدی داده ایم.

ویژگی دریچه منهول چدنی

 • مقاومت در برابر خوردگی
 • کنترل بوی بد فاضلاب
 • سبک بودن
 • ضد سرقت بودن
 • چفت شدن با سطح زمین

 

کاربرد دریچه منهول چدنی

کاربرد اصلی دریچه‌ چدنی مانند باقی دریچه‌ها، پوشاندن دهانه منهول‌ها و چاه‌های فاضلاب دسترسی به خطوط زیرزمینی و تاسیسات زیرزمینی است. با نصب منهول، از پرت شدن و سقوط افراد، وسایل نقلیه و اشیاء به درون فاضلاب جلوگیری شـــده و رفت و آمد ایمــن در سطح خیابان‌ها میسر می‌شود. علاوه بر این مورد، باید در نظر داشت که در زمان مورد نیاز برای بازدید تکنسین‌ها از تأسیسات خطوط برق و مخابرات و… می‌توان تنها با برداشتن درب‌های چدنی، امکان دسترسی به این تأسیسات را فراهم کرد و تعمیرات لازمه را انجام داد.

انواع دریچه منهول چدنی

 • چدن خاکستری: در صورتی که کربن آزاد به صورت گرافیت ورقه‌ای رسوب کند، به آن چدن خاکستری (Gray Iron) می‌گویند.
 • چدن داکتیل: هنگامی که  کربن آزاد به صورت گرافیت کروی رسوب می‌کند، به آن چدن داکتیل یا نشکن (Ductile Iron) می‌گویند.
 • چدن با گرافیت فشرده: اگر کربن آزاد به صورت گرافیت کِرمی شکل با پولک‌های کلفت رسوب کند، به آن چدن با گرافیت فشرده (Compacted Graphite Iron) می‌گویند.
 • چدن مالیبل: زمانی که کربن آزاد به شکل برفک رسوب گند، به آن چدن مالیبل یا چکش‌خوار (Malleable Iron) می‌گویند.
 • چدن سفید: اگر کربن آزاد در ترکیب با آهن به صورت کاربید آهن (Fe3C) ظاهر شود، به آن چدن سفید (White Iron) می‌گویند.

دریچه منهول چدن داکتیل

دریچه منهول چدن داکتیل یک نوع دریچه منهول است که از جنس چدن داکتیل ساخته می‌شود. چدن داکتیل (Ductile Iron) نوعی فلز گرافیت دار و از ترکیب آهن، کربن و سیلیسیوم تشکیل می‌شود. این نوع چدن دارای مقاومت بسیار بالا در برابر شکستگی و خزش است و به دلیل خاصیت مقاومتی بالا، به عنوان جایگزین مناسبی برای فولاد در بسیاری از کاربردها استفاده می‌شود.

دریچه منهول چدن داکتیل نیز به دلیل خاصیت مقاومتی بالای چدن داکتیل، مقاومت بالا در برابر ضربه، فشار، خوردگی و سایر شرایط سخت است. این دریچه‌ها معمولاً در سیستم‌های لوله‌کشی و فاضلاب، خطوط انتقال آب و فاضلاب، پارکینگ‌ها، خیابان‌ها و محل‌های عمومی دیگر استفاده می‌شوند. به دلیل مقاومت بالای آن‌ها در برابر ضربه و وزن سنگین، دریچه منهول چدن داکتیل به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی برای کف‌پوش‌های مناسب در محیط‌های شهری و صنعتی محسوب می‌شود.

مشخصات دریچه منهول چدنی

همانطور که میدانیم، چدن از آلیاژ هایی نظیر کربن(6/2 درصد)، آهن( 95%) و سیلیسیم( 3 درصد) متشکل شده است. فولاد هم مانند چدن از کربن تشکیل شده است اما مقدار کربن در چدن  بیشتر از دو درصد است. این دریچه ها از قدیم به عنوان پوشش برای دریچه های چاه، گودال ها، تاسیسات مخابرات، شرکت های آب و فاضلاب  و گاز کاربرد داشته است. دریچه های چدنی مقاومت زیادی دارند و بسیار کاربرد دارند. دریچه منهول چدنی به خاطر قالب شکلی متفاوت و  قیمت مناسب آن از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.

مزایای دریچه چدنی

یکی از مزایای استفاده از این درب‌ها این است که دریچه های منهول چدنی را می‌توان در ابعاد، طرح‌ها و لوگوهای مختلفی تولید و روانه بازار کرد. در یکی از مراحل ابتدایی تولید دریچه منهول چدنی، به آن سیمان ضد سولفات تیپ اضافه می‌کنند. به این ترتیب مقاومت و قدرت درب بالا رفته و طول عمر بالاتری پیدا می‌کند. به طور معمول برای تولید این مدل از دریچه‌ها، نیاز به بار فشار بخار به مدت 8 ساعت است. استفاده از این درب‌ها بدون شک می‌تواند ایمنی بیشتری برای محیط هایی که دارای حفره های فاضلابی هستند فراهم کند.

معایب دریچه چدنی

 • آمار سرقت بالا
 • خوردگی و زنگ زدگی در طول زمان
 • وزن زیاد
 • هزینه بالاتر برای حمل و نقل  و نصب
 • تولید صدا هنگام برخورد چرخ وسایل نقلیه با درب منهول
 • تنوع کمتر

ابعاد تولید دریچه چدنی

این دریچه ها پس از این که ساخته شدند، در آزمایشگاه، تاییدیه تست دانه بندی مصالح میگیرند و سپس در انواع محیط ها از آن ها استفاده می شوند. برای ساخت این دریچه ها باید فشار بخار 8 ساعت باشد. این نوع دریچه ها در ابعاد مختلف بنا بر استفاده ای که از آن میشود ( صنایع مختلف و ریخته گری) در شکل های مربع، دایره ای و مستطیلی تولید میشوند. مهم ترین دریچه هایی که به شکل مربعی هستند طول شان از 30 سانتی متر تا 100 سانتی متر هستند.

قیمت دریچه منهول چدنی

در شکل های مستطیلی ابعاد آن  30*20 ، 40*30، 50*40، 60*50 سانتی متر می باشد که تا 100*80  سانتی متر هم موجود است. در قالب های دایره ای سایز آن 60 و 100 سانتی متر است. این دریچه ها شامل سه نوع پوشش هستند که می توان به پوشش فلزی( چدن، آهن، فولاد، کامپوزیت، نانو کامپوزیت، کوپلیمری) ، پوشش بتنی( بتن معمولی، و بتن تقویت شده به کمک الیاف فولادی) و پوشش کامپوزیتی FRP ) که منظور پلاستیک تقویت شده با فیبر می باشد، BMC که شامل کربنات کلسیم و فیبر شیشه ای و میله های فولادی است، SMC  که شامل زرین های پلی استر و کربنات کلسیم و مواد افزودنی  است) اشاره کرد.

راهنمای خرید دریچه منهول چدنی

در دادمه جدولی برای شما عزیزان فراهم کرده‌ایم تا هنگام تصمیم گیری دچار مشکل نشوید. به دلیل تغییر لحظه ای قیمت دلار، از گذاشتن قیمت دریچه منهول در سایت معذوریم.

سایز دریچهسایز طوقهوزن دریچهقیمت
202520تماس بگیرید
253228تماس بگیرید
324037تماس بگیرید
405043تماس بگیرید
506048تماس بگیرید
8097110تماس بگیرید

قیمت دریچه چدنی

همان طور که در ابتدای متن گفته شد، درپوش منهول یا دریچه منهول یک صفحه متحرک بوده که به چند منظور روی دهانه منهول قرار می گیرد. در طول این سال‌ها، دریچه‌های چدنی یکی از جایگزین های اولیه برای پوشاندن منهول ها برای محافظت از افراد در افتادن در این گودال ها بوده‌اند و در کاربردهای متعددی از جمله برق، مخابرات‌، آب و فاضلاب‌، گاز و سیستم شهری استفاده می‌شوند. قیمت این دریچه ها به عواملی مانند سایز درب منهول، کیفیت جنس به کار گرفته شده، قیمت روز ارز و مواد اولیه و موارد این چنینی است. جهت ثبت سفارش و یا اطلاع از قیمت، با همکاران ما در ارتباط باشید. همچنین جهت انواع دیگر دریچه منهول تولید شده توسط تیم حرفه ای مخزن وان به صفحه مربوطه مراجعه فرمایید.

خرید دریچه چدنی فاضلاب

جهت خرید دریچه دریچه فاضلاب بهتر است از طریق شماره‌های سایت با کارشناسان تماس حاصل کنید و سفارش خود را ثبت کنید. دریچه دریچه فاضلاب از جمله مهمترین قطعات در سیستم‌های لوله‌کشی و هیدرولیکی است و برای اطمینان از کیفیت و عملکرد بهینه آن، بهتر است از تأمین کنندگان معتبر و با تجربه خرید کنید. با تماس با کارشناسان سایت و توضیح نیازهای خود، می‌توانید اطلاعات دقیقی در مورد مشخصات و قیمت دریچه منهول چدنی دریافت کنید و پس از تأیید سفارش، می‌توانید آن را خریداری کنید. همچنین، با ارائه توضیحات دقیق در مورد شرایط نصب و استفاده، می‌توانید بهترین راهکار برای نیازهای خود انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که خرید از تأمین کنندگان معتبر و با تجربه، از اهمیت بسیاری برخوردار است و می‌تواند به کیفیت و عمر مفید دریچه منهول چدنی شما کمک کند.

سوالات متداول

روش ضد سرقت کردن دریجه منهول چدنی به چه صورت است؟

رایج ترین روش ضدسرقت کردن دریچه چدنی، قفل دار کردن این دریچه ها است که تقریبا هزینه بالایی دارد، اما روشی خوب برای جلوگیری از سرقت کردن دریچه ها است.

روش کم هزینه ضد سرقت کردن دریجه منهول چدنی چیست؟

از کم هزینه ترین روش های ضد سرقت کردن، جوش زدن و متصل کردن درب ها به طوقه ها است اما این کار باعث می شود این دریچه ها دیگر باز و بست نشود.

قیمت دریچه چدنی فاضلاب چند است؟

قیمت این محصول با توجه به وزن و ابعاد آن متفاوت است. همچنین کلاس دریچه منهول عاملی برای تفاوت در قیمت این محصول است. محدوده قیمت این دریچه از 1ملیون و پانصد تومان به بالا است.

محصولات مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاه کاربران

1 review for دریچه منهول چدنی

 1. amir

  سلام
  من مستطیلی 40*30 سانتی متر با پوشش بتنی رو میخوام.
  موجود هست ؟ چجوری میتونم سفارش بدم؟

  • مخزن وان

   سلام.
   با شماره های داخل سایت تماس حاصل فرمایید.

Add a review

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست