یکی از مخازن پرکاربرد جهت ذخیره‌سازی و نگهداری از اسیدهای قوی و سیالات شیمیایی با دمای خیلی بالا یا پایین، مخزن پلی پروپیلن است. این مخزن که به عنوان مخزن pp شناخته شده است، از پلیمر پلی پروپیلن ساخته می‌شود. مخزن PP دارای انواع مختلفی است که جهت کاربردهای متنوعی به کار می‌روند. ویژگی‌ مخزن پلی پروپیلن باعث شده است که به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین مخازن موجود در بازار شناخته شود. با ما همراه باشید تا ضمن معرفی این مخزن، شما را با ویژگی‌ها و کاربرد مخزن پلی پروپیلن آشنا کنیم. جهت خرید مخزن پلی پروپیلن با همکاران ما در تماس باشید.

خرید مخزن پلی پروپیلن

توضیحات

بهتر است پیش از معرفی و بررسی مخزن پلی پروپیلن، ابتدا با مفهوم پلی پروپیلن آشنا شویم. پلی پروپیلن یک ترمولاست است که قابل بازیافت بوده و از پلیمری به نام پروپیلن به دست می‌آید. از آنجایی که این ماده خواص کارآمد و مطلوبی دارد، از آن در ساخت کفپوش خودرو، لوله‌های تکجداره، دوجداره فاضلاب، بسته‌بندی موادغذایی، قالب‌های تزریق، روکش‌های محافظ، انواع فیلم‌، و مخازن پلی پروپیلن استفاده می‌کنند. جالب است بدانید تانکر آب پلی پروپیلن در دمای 280 درجه سانتیگراد و از پلیمریزاسیون پروپیلن به دست می‌آید‌.

پلیمر ذکر شده، مقاومت بالایی در برابر خوردگی مواد شیمیایی دارد و وزن ناچیزی دارد. به همین علت، منبع پلی پروپیلن ساخته شده از این پلیمر دارای وزن سبکی است و ویژگی‌های منحصر به فرد خوبی دارد. از این جهت مورد توجه عده زیادی از صنعت گران قرار گرفته است. در ادامه به بررسی ویژگی‌ مخزن پلی پروپیلن می‌پردازیم.

مخازن پلی پروپیلنی

ویژگی مخزن پلی پروپیلن

این مخزن با توجه به ساختار و نوع پلیمری که در آن وجود دارد، ویژگی‌های بارزی دارد. با به کارگیری انواع فرآیندهای جوشکاری در هوای گرم، اکستروژن و تجهیزات همجوشی در تولید مخازن استفاده شود و برخی از خواص منبع پلی پروپیلن بهبود یافته می‌شود. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به مقاومت بالا در برابر رطوبت، مقاومت مکانیکی در برابر بار ترافیکی و مقاومت شیمیایی در برابر اسیدهای غلیظ و رقیق و دیگر سیالات، اشاره کرد. در ادامه با دیگر خواص مخزن نگهداری مایعات پلی پروپیلن آشنا خواهید شد:

 • روکش محافظ مخزن پلی پروپیلن باعث طول عمر بیشتر آن می‌شود.
 • قابلیت تحمل دماهای بسیار بالا و بسیار پایین را دارد.
 • به عنوان عایق حرارت عمل می‌کند.
 • تولید این نوع مخزن، نسبت به پلیمرهای دیگر باصرفه‌تر است.
 • از مقاومت کششی بالایی برخوردار است.
 • این مخزن همچنین در برابر انواع اسیدها و سيالات شیمیایی مقاوم است.
 • مانع نفوذ و خروج مواد اضافی می‌شود.
 • در برابر ضربه و ایجاد خط و خش، از مقاومت خوبی برخوردار است.
 • این محصول همچنین دارای انعطاف‌پذیری قابل قبولی است.

کاربرد مخزن پلی پروپیلن بر اساس ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد، تعیین می‌شود. در واقع تانکر پلی پروپیلن نسبت به مخازن دیگر برتری‌هایی دارد که سبب شده است بسیاری از افراد در صنایع مختلف، این مخزن را به مخازن دیگر ترجیح دهند.

مزیت‌های مخازن پلی پروپیلن

«یکی از مزیت‌های مخزن پلی پروپیلن، مقاومت کششی آن است که در مقابل تغییرات دمایی بسیار مقاوم است. از دیگر مزایای این مخزن تولید راحت آن است. مخزن نگهداری مایعات پلی پروپیلن همچنین به راحتی قابل تمیز شدن است و برای تمیز کردن آن، نیاز به ابزار یا تجهیزات خاصی نیست. روی مخزن، مجهز به تجهیزات تغییرات دما است که با استفاده از آن می‌توان دما را کنترل کرد. از دیگر مزیت‌های مخازن پلی پروپیلنی روکش محافظ آن است که با پوشش‌دهی مناسب مخزن، از آن در برابر خوردگی مواد و خط و خش بر روی بدنه جلوگیری می‌کند. البته این امر بر روی قیمت مخزن پلی پروپیلن تاثیر می‌گذارد.»

دوام بالای این مخزن و وزن سبک آن، باعث برتری بیشتر به نسبت مخزن پلی اتیلن شده است. به دلیل متراکم‌تر بودن و سفت بودن پلی پروپیلن به نسبت پلی اتیلن، مخازن ساخته شده از آن نیز مستحکم‌تر هستند. برخورداری از نوعی پایدارکننده، جهت کاهش جذب نور خورشید از دیگر مزیت‌های این مخزن است.

مخزن پ پ

معایب مخزن پلی پروپیلن

این مخزن هم مانند هر مخزن دیگری معایبی دارد که با استفاده اصولی از آن می‌توان معایب آن‌را به حداقل رساند. البته همانطور که مشاهده می‌شود، ویژگی مخزن پلی پروپیلن به نسبت  معایب آن بسیار بیشتر است.

 • امکان ساخت مخزن در هر اندازه و ابعادی وجود ندارد.
 • ترکيبات پلی پروپیلن نسبت به اشعه خورشید حساس هستند، بهتر است از این مخزن در فضای باز استفاده نشود.
 • همه‌ی مدل‌های این مخزن رنگ پذیر نیستند و نمی‌توان آن‌ها را رنگ کرد.
 • ممکن است با گذشت زمان، مواد شیمیایی موجود در مخزن، وارد ساختار بدنه‌ی مخزن شده و باعث برهم زدن یکپارچگی آن شود.

انواع مخزن پلی پروپیلن

با توجه به کاربرد این مخزن، امکان تولید این مخزن در شکل‌ها و انواع مختلفی وجود دارد. در نتیجه با توجه به نوع کاربری مخزن می‌توان جهت نگهداری مواد شیمیایی مختلف از آن استفاده کرد.

 • مخازن پلی پروپیلن عمودی: یکی از کاربردی‌ترین انواع مخازن است. از این مخازن جهت ذخیره‌سازی آب، کودهای شیمیایی مایع، نگهداری روغن‌های مایع، کارواش و… استفاده می‌شود.
 • مخازن پلی پروپیلن با انتهای مخروطی: این مخزن نتوع بالایی دارد و در ابعاد مختلف قابل سفارش است. از کاربرد مخزن آب پلی پروپیلن در این مدل، می‌توان به استفاده در بخش‌های تصفیه آب، صنایع کاغذسازی، کشاورزی، تولید انواع نوشیدنی، سوخت‌های زیستی و..‌ اشاره کرد.
 • مخزن بدون درپوش پلی پروپیلن: این مخزن در قسمت بالایی خود باز بوده و فاقد درپوش است. با توجه به دارا بودن گرید سلامت، جهت نگهداری از آب مناسب است. از این مخزن همچنین به عنوان مخزن موقتی سیالات استفاده می‌شود.
 • مخازن پلی پروپیلن مستطیلی: این مخازن جهت استفاده‌های طولانی مدت کاربرد دارند. از این‌رو نسبت به مخازن دیگر دارای دیواره‌های بلندتری هستند. از این مخزن جهت صنایع آبکاری یا ذخیره‌سازی مواد استفاده می‌شود.
 • مخازن پلی پروپیلن افقی: این نوع مخزن، برای نگهداری مواد شیمیایی با دمای بالاتر از 110 درجه سانتیگراد و مواد خورنده مناسب است. از این مخزن در نوع افقی جهت نگهداری آب یا مواد شیمیایی رسوب ناپذیر نیز استفاده می‌شود.
 • مخازن پلی پروپیلن استوانه‌ای: این مخزن از جمله مخازنی است که اکثر ویژگی مخزن پلی پروپیلن را دارا است. مخزن استوانه‌ای دارای تاییدیه FDA است و از مقاومت بالایی در برابر مواد خورنده و تغییرات دمایی برخوردار است. مخزن استوانه‌ای جهت نگهداری انواع سوخت‌ها و روغن‌ها مناسب نیست.

کاربرد مخزن پلی پروپیلن

به طور عمده مخازن پلی اتیلن برای نگهداری آب شرب به کار می‌روند. برای نگهداری مواد با حرارت بالا و یا پایین نیاز است تا تبادل دمایی صورت نگیرد. مخازن پلی اتیلنی خیال شما را از این بابت راحت کرده و همچنین در بخش‌های تصفیه آب، برای ذخیره آب تا دمای محیط 70 درجه (الی 150 درجه سانتیگراد برای مخازن خاص) قابل استفاده هستند. مقاومت بالای این مخرن نسبت به مواد شیمیایی باعث شده تا از آن برای نگهداری اسید سولفویک، اسید نیتریک و کلریدریک نیز استفاده شود. نگهداری موارد شیمیایی ملایم تا تهاجمی، از جمله سولفید هیدروژن، اسید اولئیک، محلول های عکاسی، کربنات پتاسیم، هیدروکسید منیزیم و … یکی دیگر از کاربردهای این مواد در صنعت تولید لوله و اتصالات مقاوم است.

قیمت انواع مخزن پلی پروپیلن

کاربرد تانکر پلی پروپیلن در صنایع مختلف

 • مخازن پلی پروپیلنی انتخاب خوبی برای جایگزینی کامیون‌های پمپاژ آب هستند. به این دلیل که وزن سبک آن‌ها، بار روی شاسی را کاهش می‌دهد و قیمت مناسب تری نیز دارند.
 • مخازن پلی پروپیلن آبکاری برای عملکرد به خصوصی تولید و بهره برداری می‌شوند. عموما برای مقاومت در برابر تقاضاهای صنعت آبکاری طراحی شده اند. آنها در اندازه های قفسه‌ها، میله های اتوبوس و سایر محصولات آبکاری تولید می‌شوند.
 • استریل و تمیز بودن مخازن در گذشته همواره یک دغدغه محسوب می‌شده است، ولی با تولید تانکر پلی اتیلن، صنعت داروسازی تمامی مخازن قدیمی را جایگزین این مخزن بهداشتی کرد. امروز صنعت داروسازی با کمک این مخازن، محموله‌های خود را به راحتی ارسال می‌کند.
 • مقاومت و استحکام بالای این مخزن، آن را در برابر  خوردگی بسیار مقاوم ساخته است بنابراین این مخازن در صنایع آب و فاضلاب نیز کاربرد شایانی دارند.
 • منبع پلی پروپیلن برای عملیات چربی زدایی بسیار ایده آل است زیرا سطح آن غیرچسبنده است. همچنین به دلیل سهولت در حمل و نقل و انعطاف پذیر بودن، در مناطق مختلف می‌توان به راحتی از این مخازن بهره برد. مزیت این مخازن نسبت به مدل‌های آهنی، زنگ نزدن آن‌ها است.
 •  مخزن پلی پروپیلن برای پرورش ماهی اصولا با سیستم سرریز ساخته می شود تا به حفظ سطح آب ثابت کمک کنند. آنها شامل تقسیم کننده هایی هستند که به ماهی ها اجازه می دهد در حین رشد از یک مخزن به مخزن دیگر حرکت کنند.
 • مخزن پلی پروپیلن برای پرورش ماهی نیز به کار می‌رود، این تانکرها به صورتی ساخته شده‌اند که دارای چندین تقسیم بندی شده‌اند و ماهی‌ها می‌توانند به راحتی از هر خانه به خانه دیگر بروند و مدام در حرکت باشند.
 •  کاربرد منابع آب پلی پروپیلن در کشاورزی بسیار زیاد است. می‌توان بدون نگرانی و با اطمینان از آنها برای ذخیره آفت کش‌ها استفاده کرد. در بحث کشاورزی به ابزارهای قوی نیاز است که دوام داشته باشند، اما در عین حال باید به اندازه کافی سبک نیز باشند که حمل و نقل را مشکل نکنند.

قیمت مخزن پلی پروپیلن

با توجه به مطالب گفته شده، ویژگی این مخزن نسبت به معایب آن بسیار بیشتر است. از این‌رو در صنایع مختلف طرفداران زیادی دارد. قیمت مخزن پلی پروپیلن بر اساس نوع مواد اولیه و کیفیت آن تعیین می‌شود. اين مخزن به نسبت مخازن دیگر از قیمت مناسب‌تری برخوردار است. البته قیمت این مخزن نسبت به مخزن پلی اتیلن کمی بالاتر است. این تفاوت قیمت هم می‌تواند ناشی از فرایند پیچیده‌تر تولید این مخزن باشد. ابعاد مخزن، میزان خلوص مواد اولیه و نوع سیال ذخیره شده در مخزن، از عوامل موثر در تعیین قیمت تانکر پلی پروپیلن به شمار می‌آیند. جهت ثبت سفارش و یا اطلاع از قیمت منبع پلی پروپیلن با همکاران ما در تماس باشید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند. همچنین جهت مشاهده انواع دیگر مخزن وارد صفحه اصلی سایت شوید.

مخزن پلی پروپیلن، برای نگهداری و ذخیره‌سازی سیالات شیمیایی و اسیدی مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مخزن با توجه به نوع کاربرد و نیاز مشتری به صورت انواع مختلفی ساخته می‌شود. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد‌ این مخزن، عدم امکان ورود آب یا خروج فاضلاب از داخل آن است. نوعی از مخازن پلی پروپیلن وجود دارند که مجهز به روکش محافظ هستند و مانع از خوردگی بدنه‌ی مخزن توسط سیالات شیمیایی می‌شود. در این مطلب تلاش کردیم انواع منبع پلی پروپیلن و کاربردهای آن را بیان کنیم. امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

سوالات متداول

آیا مخازن پلی پروپیلن در فضای باز کاربرد دارد؟

استفاده طولانی مدت از تانکر پلی پروپیلن در فضای باز توصیه نمی‌شود. البته این امکان وجود دارد که از روکش UV برای افزایش مقاومت و طول عمر مخزن در برابر اشعه خورشید استفاده کنید.

این مخازن برای نگهداری چه مایعاتی مناسب است؟

مخازن پلی پروپیلنی در کنار ذخیره آب برای نگهداری مایعاتی مانند استون و یا سوخت های دیزلی نیز گزینه خوبی هستند.

آیا مخزن پلی پروپیلن برای دماهای بالا مناسب است؟

مخازن پلی پروپیلنی تا دمای 220 درجه فارنهایت قابل استفاده هستند ولی برای دمای 20- درجه مناسب نیستند.

دیدگاه کاربران

37 دیدگاه. Leave new

 • رجبی نیا
  1400-11-23 10:27

  سلام میخواستم بدونم این مخزن مناسب نگهداری اسید هم هست یا نه؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1400-11-24 11:29

   سلام دوست عزیز 🙂 اگر لایه داخلی مخزن پلی پروپیلن دارای روکش باشه مشکلی پیش نمیاد. البته برای نگهداری اسید در مخزن میتونین از مخزن اسید استفاده کنین که نگران چیزی نباشید.

   پاسخ
 • سربی
  1400-12-03 08:36

  سلام میخواستم بدونم رنگ مخزن پ پ مشکی رنگ از نظر مقاومت با بقیه رنگا فرق داره؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1400-12-03 08:41

   سلام، مخازن پلی پروپیلن به رنگ سفید تولید می‌شوند. در برخی از مواقع طبق خواست مشتری، به رنگ‌های آبی،مشکی و سبز نیز ساخته می‌شوند. البته گاهی مخازن چندلایه هستند و یک لایه به رنگ مشکی است. در اینگونه مخازن، مقاومت بالاتر است و به دلیل وجود لایه اضافی، مخزن جلبک نمی‌زد. مخازنی که به رنگ های طبیعی مثل رنگ سفید تولید می‌شوند، بیشترین نور را از خود عبور می‌دهند و بستر را برای رشد جلبک مهیا می‌کنند. به شما توصیه می کنیم رنگ سفید مخزن پلی پروپیلن رو برای نگهداری مواد شیمیایی و… انتخاب کنید.

   پاسخ
 • شکوری
  1400-12-08 16:06

  این مخزن تا چه دمایی رو تحمل میکنه؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1400-12-09 10:14

   سلام دوست عزیز این مخازن می‌توانند دمایی نزدیک به 110 درجه را تحمل کنند.

   پاسخ
 • اکبری
  1400-12-08 16:49

  این مخازن در برابر سردو گرم شدن مقاومه؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1400-12-09 10:15

   سلام، بله مخزن پلی پروپیلن در برابر دماهای بسیار پایین و بالا مقاوم است.

   پاسخ
 • توکلی
  1401-03-03 11:18

  سلام من از کارخوانه قیمت گرفتم چرا مخزن افقی و عمودی انقدر تفاوت قیمت دارن؟ جفتشون که یه حجمن

  پاسخ
  • مخزن وان
   1401-03-03 12:25

   به دلیل استفاده از مواد پلی اتیلنی بیشتر در ساخت مخزن عمودی، این مخازن قیمت بالاتری دارند.

   پاسخ
 • فهیم
  1401-03-17 14:29

  سلام مراقبت خاصی نیاز دارن این تانکرا؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1401-03-17 14:32

   سلام و درود
   بله همه مخازن هرچه قدر هم محکم باشند به مراقبت نیاز دارن. باید مراقب افزایش دمای مخزن باشید که بی رویه بالا نره و همچنین در صورتی که مخزن در محیط باز قرار داره حتما از سایه بان استفاده کنین تا نور خورشید باعث خراب شدن مخزن و افت کیفیت مایع درون مخزن نشه. سالی یکبار هم تخلیه مخزن نیازه.

   پاسخ
 • مقدادی
  1401-03-23 12:52

  سلام من چندسالی هست این مخزن رو تهیه کردم ولی نمیدونستم باید ضد یووی سفارش بدم برای فضای باز. پیشنهادی دارین مخزن آسیب نبینه؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1401-03-30 12:25

   سلام دوست عزیز تنها کاری که میتونید بکنید ایجاد یک سایبان بالاسر مخزن است.

   پاسخ
 • ثروتی
  1401-04-09 15:18

  سلام مخرن پلی پروپبلن ضد اسید هم موجود دارین؟حجم ۱۰هزار

  پاسخ
  • مخزن وان
   1401-04-19 18:59

   سلام بله با شماره های شرکت تماس بگیرید

   پاسخ
  • مخزن وان
   1401-04-19 19:00

   سلام بله موجوده برای ثبت سفارش با شماره های شرکت تماس بگیرید

   پاسخ
 • سلام مخرن پ پ رو با ضمانت میدین؟ از کی میتونم مشاوره بگیرم؟ یه سری اطلاعات نیاز دارم

  پاسخ
  • مخزن وان
   1401-05-04 12:47

   سلام تمامی محصولات مخزن وان با ضمانت هستند و خیال شما را از بابت خرید مخزن راحت میکنن نگران نباشید. با شماره های شرکت تماس بگیرین تا به صورت رایگان مشاوره کنید

   پاسخ
 • سپهری
  1401-06-05 09:45

  سلام ازتون یه مخزن مستطیلی خریدم ولی اندازه هاش جور در نیومده و جا نمیشه میتونم عوضش کنم؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1401-06-06 10:47

   سلام دوست عزیز. به همبن دلیل پیشنهاد میکنیم تا اجازه بدین کارشنسان ما اندازه گیری رو انجام بدن. با شماره های شرکت در تماس باشید ببینین قبول میکنن یا نه

   پاسخ
 • افخمی
  1401-08-12 19:24

  امکان سفارش مخزن رنگی وجود داره؟ سطح سنج بر روی مخزن نصب شده و یا جدا باید سفارش داده شود

  پاسخ
 • افخمی
  1401-10-10 18:20

  سلام مخزن پ پ برای پرورش ماهی نیاز دارم برای حدود 500 تا ماهی چه حجمی پیشنهاد میکنید؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1401-10-10 18:24

   سلام با کارشناسا تماس بگیرید و شرایط مکانی خودتون رو توضیح بدین تا راهنماییتون کنن

   پاسخ
 • بهروزی
  1401-10-26 19:16

  سلام مخزن پلی پروپیلن من یخ زد و الان شکسته، چه مخزنی مناسب دماهای زیر صفره؟

  پاسخ
 • پریچهر
  1401-11-26 14:46

  سلام امکان این وجودد داره که اتصالات و روکش مخرن هم سفارش بدم؟

  پاسخ
 • خشایار
  1401-12-08 13:49

  مخزن پلی پروپیلن امکان سفارش در ابعاد دلخواه هست؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1401-12-11 23:35

   سلام بله دوست عزیز در ابعاد و ضخامت های مختلف و به شکل های مختلف قابل سفارشه

   پاسخ
 • اشرفی
  1402-01-14 23:52

  سلام برای نگهداری اسید سولفید هیدروژن مناسبه؟

  پاسخ
 • سلام مخزن پ پ بهتره برای نگهداری اسید یا مخزن اسید سولفوریک؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1402-02-27 18:58

   سلام بستگی به نوع اسید داره. مخازن مخصوص نگهداری اسید در کل عملکرد بهتری دارن

   پاسخ
 • رهایی
  1402-03-21 10:02

  سلام میتونم این مخزن رو برای زمین کشاورزی سفارش بدم؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1402-03-22 11:32

   سلام بله مشکلی نداره ولی بهتره سایبان ایجاد کنین چون ترکیبات پلی پروپیلن میانه خوبی با نور مستقیم خورشید ندارن. بهتون پیشنهاد میکنم از مخزن کامپوزیت و یا پلی اتیلن برای این امر استفاده کنین

   پاسخ
 • خراسانی
  1402-04-11 15:54

  سلام با توجه به افزایش قیمت مواد پلی پروپیلن مخزن تا ماه بعد افزایش قیمت خواهد داشت؟ بنده به تعدادی مخزن 5000 لیتری نیاز دارم ولی برای ماه آینده میخواهم. اگر با قیمت قبل محاسبه شود تعداد بیشتری سفارش میدهم. تماس بگیرید با بنده. خراسانی 09334572357

  پاسخ
  • مخزن وان
   1402-04-12 11:17

   سلام از ابتدای سال افزایش قیمت داشتیم. برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست