مخزن اسید

 1. مخزن
 2. »
 3. مخزن اسید

همه ما می‌دانیم که برای نگهداری و جابه‌جایی موادی که خاصیت اسیدی یا قلیایی دارند، نمی‌توان از مخزن‌های معمولی استفاده کرد. مخزن اسید، مخزنی با جنس متفاوت است که دانسیته و مقاومت بالایی دارد. انواع مخزن ضد اسید بر اساس جنس بدنه، تولید می‌شوند، که ما در ادامه این مقاله به شناخت انواع آن می‌پردازیم. همچنین به شناخت عوامل موثر در قیمت مخزن اسید می‌پردازیم.

توضیحات

«مخزن اسید منبعی است که می‌توان به وسیله آن، مواد اسیدی و قلیایی را نگهداری و جابه‌جا کرد. بدنه این مخزن که به آن مخزن ضد اسید هم گفته می‌شود، معمولا از فایبرگلاس، پلی اتیلن، پلی پروپیلن، استیل یا هر ماده‌ای که در برابر اسیدهایی نظیر نیتریک، کلریدریک، فسفریک و … مقاوم باشد، ساخته می‌شود. از اهداف استفاده از این مخازن، می‌توان به حفظ خواص شیمیایی محلول درون مخزن و سالم ماندن خود منبع در برابر محلول‌ها اشاره کرد.»

انواع مخزن اسید

مخزن‌ها با توجه به جنس و شکل ظاهری به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که هر یک از آن‌ها برای نگهداری نوع خاصی از محلول کاربرد دارند. انواع مخزن ضد اسید عبارت است از:

مخازن اسید استیل: این مخزن از فولاد استنلس استیل ساخته می‌شود که عناصر اصلی آن شامل آهن، کروم و نیکل است. این مخزن از 10.5 درصد کروم و 1.2 درصد کربن تشکیل شده است.

مخازن اسید فایبر گلاس: این مخزن از مواد پلیمری نظیر پلی استر، اپوکسی، الیاف شیشه، پشم شیشه و وینیل استر ساخته می‌شود. این مخزن با چگالی حدود 1850 تا 2000 کیلوگرم بر مترمکعب، در برابر خوردگی، دمای بالا، زنگ زدگی بسیار مقاوم است. مخزن اسید فایبر گلاس در برابر ترک نیز استحکام بالایی دارد.

مخازن اسید پلی اتیلن: مخزن پلی اتیلن یکی از پرکابرد ترین مخازن است که از طریق پلیمریزاسیون گاز اتیلن ساخته می‌شود. با استفاده از این روش می‌توان مخلوط پذیری، چگالی، وزن مولکولی، شاخص جریان مذاب و… پلی اتیلن را کنترل کرد.

مخازن اسید کربن استیل: این مخزن از کربن استیل ساخته می‌شود که هر چه درصد کربن بیشتر باشد، مخزن مستحکم‌تر است، اما انعطاف آن کمتر می‌شود. میزان کربن بالاتر باعث کاهش نقطه ذوب نیز می‌شود.

مخازن اسید پلی پروپیلن: این مخزن که از پلی پروپیلن گسترش یافته ساخته می‌شود، قدرت جذب فشار زیادی دارد. مخزن اسید پلی پروپیلن بعد از وارد شدن فشار به آن، سریعا به حالت اولیه بر‌میگردد. این مخزن معمولا در صنایع هوافضا و وسایل کنترل رادیویی به کار می‌رود.

مخزن اسید سولفوریک: این اسید پرکاربرد که سلطان مواد شیمیایی نام دارد، سالانه چیری نزدیک به 180 ملیون تن تولید دارد. این اسید رایج‌ترین اسید مورد استفاده در صنایع مختلف است. نکته قابل توجه این است که بهتر است برای نگهداری این اسید، از مخازن بتن، سیمان، فلز و پلاستیک استفاده کنید. البته با توجه به نوع کاربری ممکن است برخی از این مخازن برای شما کارآمد تر باشد. معمولا از مخازن فلزی و استیل که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند، برای ذخیره این اسید استفاده می‌شود.

مخزن اسید فسفریک: برای نگهداری این مخزن بهتر است از مخزن پلاستیکی که عمدتا از جنس پلی اتیلن است استفاده شود. این اسید سمی نیست ولی به شدت خورنده است و مخزن نگهداری آن باید مقاومت زیادی در برابر خوردگی و ترکیدگی داشته باشد.

مخزن اسید نیتریک: این اسید نیز مثل مورد قبل، در مخازن پلاستیکی نگه داشته می‌شود. اسید نیتریک یا تیزآب، عملا بی رنگ بوده و بوی تند و نامطبوعی دارد. این اسید در آب حل می‌شود. باید توجه داشته باشید تا مخزنی که انتخاب می‌کنید، با اسید واکنش نشان ندهد. نکته دیگر این است که این اسید، در صورت قرار گرفتن در برابر نور خورشید، تغییر رنگ می‌دهد. برای نگهداری اسید نیتریک باید به غلظت و PH آن توجه کرد.

مخزن اسید هیدروکلریک: این اسید در صورت ترکیب شدن با آب، هیدروژن کلرید تشکیل می‌دهد. اسید هیدروکلریک به صورت بی رنگ بوده بوده و مثل باقی اسیدها خاصیت خورندگی دارد. مخزن انتخابی باید به صورتی باشد که با اسید واکنش ندهد و توانایی خروج گازها را داشته باشد. می‌توانید از مخزن استیل گالوانیزه یا مخزن فایبرگلاس برای این نوع اسید استفاده کنید.

انواع مخزن ضد اسید از نظر شکل

 • مخازن اسید عمودی
 • مخازن اسید افقی
 • مخازن اسید مکعبی
 • مخازن اسید ته قیفی

مخزن اسید افقی و عمودی هر کدام توانایی ذخیره و نگهداری چند صد هزار لیتر از محلول را دارند. مخازن اسید مکعبی از فایبر گلاس و مخازن اسید ته قیفی از استیل ساخته می‌شود.

ویژگی مخزن ضد اسید

مخزن حمل و نگهداری اسید

هر کدام از انواع مخازن اسید ویژگی‌های متفاوتی دارند. اما به طور کل می‌توان گفت که این مخازن دارای طول عمر بالایی هستند و در برابر خوردگی، زنگ زدگی، ترک و ضربه مقاومت مناسبی دارند. بدنه این مخازن ضد نشت است. کارایی مخزن اسید به طوری است که با مواد اسیدی و قلیایی به هیچ وجه واکنش شیمیایی نمی‌دهد. این مخزن بازدهی و بهره وری بالایی دارد و با توجه به اینکه در شکل و ابعاد مختلف ساخته می‌شود، می‌توان برای نگهداری میزان اسید‌های مختلف از آن استفاده کرد. این مخازن کاملا استاندارد و ایمن هستند و به راحتی حمل می‌شوند.

مزایای مخزن ضد اسید

به طور کلی می‌توان اظهار داشت مخازن استیل فلزی اسید و مخازن پلاستیکی هر رو از مخازن نگهداری اسید هستند و هر دو شامل خواص مطلوبی هستند. اما برخی از ویژگی‌های مخزن استیل اسید باعث شده تا استفاده از آن‌ها افزایش پیدا کند. در ادامه با مزایای مخزن اسید آشنا می‌‌شوید:

مخزن نگهداری اسید

 • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی مواد شیمیایی
 • عدم واکنش شیمیایی با مواد اسیدی
 • کارایی زیاد به دلیل طول عمر بالا
 • استحکام و مقاومت بسیار بالا در برابر ضرب دیدگی
 • جا به جایی ساده و کاملا ایمن در فواصل طولانی
 • بدنه ضد نشت و جداره‌هایی با استحکام بالا
 • قابل طراحی و ساخت در اشکال مختلف هندسی

مخازن استیل ضد اسید

علاوه بر مخازن پلی اتیلنی و مخزن کامپوزیت برای نگهداری مواد اسیدی، مخازن فلزی استیل نیز از دیگر مخازنی است برای نگهداری اسید و قلیا میتوان از آن استفاده کرد. ساخت مخزن ضد اسید فلزی که مقاومت و پایداری بالایی در مقابل مواد خورنده دارند توسط شرکت مخزن وان به خوبی انجام میگیرد. ارجحیتی که مخازن فلزی برای نگهداری و ذخیره سازی مواد اسیدی و قلیایی دارند این است که این مخازن دارای طول عمر بیشتر و مقاومت ضربه ای بالایی هستند و میتوانند مدت زمان طولانی تری برای شما کار کنند.
توصیه نمی‌کنیم که مواد اسیدی طولانی مدت در مخازن اسیدی نگهداری شوند زیرا اگر مواد اسیدی یا قلیایی غلظت بالایی داشته باشند، موجب فرورفتگی، سوراخ شدگی و یا پارگی مخزن مورد نظر می‌شود.

اجزای مخزن اسید ( اتصالات مخزن اسید)

 • دارای لوله ورودی و خروجی در اندازه دلخواه هستند.
 • پلکان داخلی و خارجی قابل نصب هستند.
 • دارای یک ونت به منظور تهویه گازها هستند.
 • یک عدد انشعاب سرریز و یک یا چند کف شور درون آن تعبیه می‌شود.
 • دارای دیواره های تقسیم کننده و همچنین پایه نگهدارنده هستند.
 • در صورت نیاز دریچه بازدید بر روی مخزن تعبیه می‌شود تا تعمیر به راحتی انجام گیرد.
 • دارای سطح سنج مندرج از نوع شیشه ای و یا شیلنگی هستند که باعث اطلاع از ارتفاع و فشار مایع درون مخزن می شود.
 • شیر خلاء نیز به هنگام کاهش ارتفاع مایع فشار درون مخزن، هوا را وارد مخزن کرده و خلاء را که باعث آسیب رسیدن به مخزن می‌شود، از بین می‌برد.

تعیین محل قرار گیری مخزن اسید

هنگام نصب مخزن، باید به نکاتی توجه داشته باشید، زیرا با کوچک‌ترین غفلت ممکن است به طور ناخواسته جان بقیه را به خطر بی‌اندازید و یا موجب خسارات مالی شوید و محیط زیست را به خطر اندازید. پس با در نظر گرفتن حجم مخزن، شرایط محیطی که در آن قرار است قرار گیرد، توجه به وجود مواد قلیایی و اکسیدکننده ناسازگار درمحل نصب، وجود چاهک‌ها و مسیرهای جریان آب، وجود ساختمان در اطراف محل نصب و … می‌توانید خطرات تهدیدکننده را از بین ببرید.

در جهت کم هزینه تر بودن نصب مخزن اسید روی سطح زمین و همچنین آسانتر بودن پمپاژ از مخازن، و از طرف دیگر دسترسی آسانتر به مخزن در جهت بازرسی و نگهداری و انجام تعمیرات ناشی از خوردگی اسید، منابع اسید بهتر است روی سطح زمین نصب شده و مورد بهره برداری قرار گیرند.

قیمت مخزن اسید

قیمت مخازن اسید به عوامل مختلفی نظیر نوع آن، جنس بدنه، دانسیته اسید، دمای اسید درون مخزن، اتصالات، دفنی یا غیر دفنی بودن مخزن و… بستگی دارد. اما مهم ترین مسئله در خرید یک مخزن ضد اسید، نوع اسیدی است که می‌خواهیم آن را در مخزن نگهداری کنیم.  منبع با جنس بدنه پلی اتیلن، کمترین قیمت بازار را دارد که بسیار پرفروش است. بالاترین قیمت هم مربوط به جنس بدنه استیل است. زیرا این منبع از مقاومت بالایی برخوردار است. برای خرید مخزن حتما با توجه نوع کاربری، به اندازه مخزن، دمای محل کار، سازگاری شیمیایی مخزن، چگالی اسید، شرایط نگهداری و مسائل ایمنی دقت کنید تا محصول مناسب و مورد نیازتان را خریداری کنید.

خرید مخزن اسید

برای خرید مخزن اسید ضروری است، تا دقت عمل خود را بالا ببرید. زیرا در صورت خرید مخزن بی کیفیت، خیلی زود خراب می شود و آسیب می بیند و هزینه های گزاف زیادی را برای کارفرما به بار می آورد. خرابی مخزن ضد اسید جدا از آسیب جدی که به منبع وارد می‌کند و هزینه های نگهداری و تعمیر بالایی به وجود می آورد، می تواند منجر به فجایعی مانند آتش سوزی و انفجار نیز بشود. جهت خرید مخزن اسید با کیفیت و استاندارد، با شماره های شرکت در تماس باشید. فروش مخازن نگهداری ضد اسید و حمل محصول توسط شرکت مخزن وان به آسان ترین روش و سریع ترین حالت انجام می‌شود.

همانطور که در این مقاله بررسی شد، منبع اسید انواع مختلفی دارد که از آن برای حمل و نگهداری محلول‌های اسیدی یا قلیایی استفاده می‌شود. از خصوصیات مهم این مخزن که آن را از مخازن معمولی متمایز می‌کند، عدم واکنش با این محلول‌ها است. مخزن اسید با توجه به جنس و شکل ظاهری به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که هر کدام از آن‌ها کاربرد خاص خود را دارند. برای خرید این محصول، ابتدا کاربری و محل قرارگیری مخزن را مشخص کنید، سپس با توجه به نیازتان نوعی که مناسب‌تر است را خریداری کنید. جهت خرید و یا اطلاع از قیمت مخزن اسید با شماره 44787073-021 تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت مشاهده دیگر مخزن های عرضه شده توسط تیم مجرب مخزن وان وارد صفحه اصلی شوید.

سوالات متداول

بهترین جنس مخزن اسید چیست؟

مخازنی از جنس فولاد، فولاد ضد زنگ، فایبرگلاس ضد اسید و مخازن استروژن یا جوشی ضد اسید، همگی در رقابت با مخزن پلی اتیلن هستند و هرکدام مزایا و معایبی دارند.

مخزن اسید دست دوم بخرم؟

مخزن اسید به علت خاصیت شیمیایی و خورنده اسید عمر نسبتا کوتاهی دارد. این مخازن اگربه صورت مداوم مورد بازرسی و نظارت قرار نگیرند ممکن است در اثر سوراخ شدن یا نشت کردن خطرات جبران ناپذیری را در پی داشته باشند.

مخزن اسید در چه صنایعی کاربرد دارد؟
 • صنایع تولید مواد شیمیایی
 • صنایع نفتی و حفاری چاه‌های نفت
 • صنایع مس و معادن
 • صنایع آبکاری فلزات
 • صنعت پتروشیمی
 • پالایشگاه
نکته مهم درباره ساخت و تولید مخزن اسید چیست؟

بهتر است موقع  ثبت سفارش، چگالی مایعی که قرار است داخل مخزن ذخیره شود را به کارشناسان فروش اطلاع دهید تا مخزن برای تحمل فشار آن مایع به صورت تقویت شده تولید شود.

دیدگاه کاربران

6 دیدگاه. Leave new

 • رضایی
  1401-02-24 14:29

  سلام رضایی هستم از قم
  مخزنی میخام جهت نگهداری اسید سولفوریک 98 درصد با دمای 80 درجه. درب تاسیسات حداکثر عرض 1.35 میشه مخزن ازش رد شه با ارتفاع 2.2 متر
  ولی داخل سالن جا هست تا ده مترمکعب. از چه متریالی می تونید به من مخزن اسید بدید؟ قیمتش چقدر میشه حدودا؟ خوردگی نداره؟

  پاسخ
  • مخرن وان
   1401-02-24 14:31

   سلام دوست عزیز به دلیل محدودیت در فضای در دسترسی که دارید، بهرین پیشنهاد استفاده از مخزن فایبرگلاس به صورت پنلی هست. این مخازن در برابر خوردگی مقاوم هستن. برای اطلاع از قیمت و ثبت سفاش با شماره های شرکت در تماس باشید.

   پاسخ
 • جعفرنژاد
  1401-03-03 11:20

  سلام سولفوریک اسید میشه نگه داشت تو این مخزن؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1401-03-03 12:25

   بله دوست عزیز میتونین بدون نگرانی از این مخزن استفاده کنید.

   پاسخ
 • بیتاشمس
  1401-06-22 14:58

  در کل میشه گفت مخزن اسید مخزن قوی تری هست و میتونه سالیان طولانی تری مورد استفاده و نگهداری آب قرار بگیره؟

  پاسخ
  • مخزن وان
   1401-06-22 15:00

   سلام بله مخزن اسید به منظور نگهداری مواد شیمیایی طراحی شده که دیگر مخازن توانایی ذخیره سازی آن‌هارا ندارند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست