مقاومت مخزن پلی اتیلن

طول عمر و مقاومت مخازن پلی اتیلن در سرما و گرما

مقالات, فنی

معمولا مخازن پلی اتیلن در فضای باز مثل پشت بام، حیاط و… نگهداری می‌شوند. بنابراین بسیاری از افراد به دنبال‌ راه‌هایی برای جلوگیری از تاثیر آب و هوا و عوامل خارجی بر روی این مخازن هستند تا بتوانند برای مدت زمان طولانی‌تری از آن‌ها استفاده کنند. نگهداری درست از مخازن در دمای بالا و پایین تاثیر زیادی بر طول عمر مخازن پلی اتیلن دارد. ما در این مقاله به بررسی نکات مهم برای افزایش طول عمر مخزن پلی اتیلن می‌پردازیم. همراه ما باشید.

مقاومت مخزن پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلن در انواع مختلفی وارد بازار می‌شوند که شما می‌توانید با توجه به نیازتان، نمونه مورد نظر را تهیه کنید. اما تعداد لایه و ضخامت این مخازن یکی از عواملی است که باید هنگام خرید در نظر داشته باشید. زمانی که شما مخازنی با تعداد لایه بالاتر خریداری کنید، بدنه خارجی مخزن نسبت به عوامل مختلف مقاومت بیشتری خواهد داشت. بنابراین لازم نیست هزینه زیادی برای تعمیر و رفع ایرادات آن بپردازید. تعداد لایه بالا مخزن پلی اتیلن می‌تواند از آن در برابر عوامل مختلف به خوبی محافظت کند. در نتیجه طول عمر آن افزایش می‌یابد. اما فارق از نوع مخزن، از عوامل تاثیر گذار دیگر بر عمر مخزن پلی اتیلن، دما و شرایط جوی است که ما در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

مقاومت مخزن پلی اتیلن در برابر دمای پایین و سرما

آب درون مخزن پلی اتیلن، معمولا به طور شبانه روز در حال جابه‌جایی است و راکت نمی‌ماند. بنابراین احتمال اینکه در دمای پایین و شهر‌های سرد، آب یخ بزند، بسیار کم است. البته مخازن پلی اتیلن کیفیت‌های متفاوتی دارند، در صورتی که شما نمونه باکیفتی تهیه کرده باشید جای نگرانی وجود ندارد. در بعضی مواقع دیده می‌شود که این مخازن به وسیله مواد بازیافتی تهیه می‌شوند که مقاومت کافی ندارند و نمی‌توانند عایق خوبی برای مایعات درون مخزن باشند. بنابراین با درنظر گرفتن تمام جوانب، بهتر است از راه‌های پیشگیری یخ‌زدگی آب درون مخزن پلی اتیلن استفاده کنید. یکی از راه‌های افزایش طول عمر مخزن پلی اتیلن، محافظت آن در برابر سرما است. بنابراین در مناطق سرد، آب منبع را کامل پر نکنید و در صورت وجود مواد شیمیایی درون مخزن، از کمربند‌های گرمایشی و سیم حرارتی استفاده کنید تا آسیبی به محتویات مخزن وارد نشود.

مقاومت مخزن پلی اتیلن در برابر دما بالا و گرما

معمولا مخازن پلی اتیلن مقاومت بالایی در برابر دما تا 60 درجه سانتی گراد دارند. هر چه این دما افزایش یابد، مقاومت مخزن پلی اتیلن کاهش می‌یابد. البته گونه‌های مختلفی از این مخزن وجود دارد. مخازن تقویت شده، توانایی تحمل بالاتری دارند. یکی از نکاتی که باید برای دمای بالا در نظر گرفت، نوسانات سریع دمای محیط است. زمانی که دمای اطراف مخزن گرم باشد، مدتی طول می‌کشد تا گرما از بدنه وارد فضای داخلی مخزن شود و دمای مایع درون آن را افزایش دهد. ممکن است در این مدت زمان، جریان هوا تغییر کرده و گرما ثابت نماند. بنابراین احتمال اینکه دمای مایع درون مخزن پلی اتیلن تغییر کند، بسیار کم است. اما شما باید حتما هنگام نصب مخزن پلی اتیلن مکانی درون سایه و به دور از نور خورشید انتخاب کنید. بهتر است مخازن پلی اتیلن را در فضاهای سرپوشیده چون پارکینگ، لابی و… قرار دهید تا آسیبی به مخزن پلی اتیلن و مواد داخل آن وارد نشود.

طول عمر مخزن پلی اتیلن

طول عمر مخزن پلی اتیلن به عوامل مختلفی بستگی دارد. همچنین با ضدعفونی کردن مخزن پلی اتیلن می‌توان طول عمر آن را افزایش داد. در ابتدا شما باید کیفیت مخزن خریداری شده را در نظر بگیرید. مخازنی که از مواد اولیه با کیفیت تهیه شده باشند و ضخامت بالایی داشته باشند، مقاومت بهتری در برابر عوامل خارجی دارند و مدت زمان بیشتری عمر می‌کنند. یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر عمر مخزن پلی اتیلن، نوع نگهداری شما است. زمانی که شما نکات لازم را رعایت نکنید و این مخازن را زیر تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید و از کمربند‌های گرمایشی برای شرایط دمای پایین استفاده نکنید، ممکن است هم به مخزن شما آسیب وارد شود و هم مواد درون آن خراب شود. این مخازن باید از اشیاء تیز دور باشند و مورد ضربه شدید قرار نگیرند. حتما مخازن خود را به صورت دوره‌ای نظافت کنید و از سایبان برای محافظت آن در برابر اشعه فرابنفش استفاده کنید. در صورتی که تمام مواردی که به آن اشاره کردیم را رعایت کنید، مخزن شما 15 الی 25 سال و حتی بیشتر، عمر خواهد کرد. در صورت خرابی مخزن تعمیر مخزن پلی اتیلن هم انجام می‌شود ولی مخزن در طولانی مدت قابل استفاده نیست.

جمع بندی

طول عمر مخزن پلی اتیلن از مواردی است که همه افراد بعد از خرید مخزن به آن فکر می‌کنند. زمانی مخزن شما عمر کافی خواهد داشت که به مراقبت از آن اهمیت بدهید و مواردی که ذکر کردیم را به درستی انجام دهید. با خریداری یک نوع باکیفیت از این مخزن و نصب آن در فضای امن، طول عمر مخزن شما در سرما و گرما بیشتر خواهد بود و نیازی به تعمیر پیدا نمی‌کند. در صورتی که فضای خارج از ساختمان را برای نگهداری مخزن پلی اتیلن در نظر گرفتید، از سایبان و مواد لازم برای محافظت آن کمک بگیرید و حتما مخازن خود را به صورت دوره‌ای تمیز کنید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

آخرین مقالات

فهرست